Skip to main content

Kibertámadás áldozatok a közelmúltból

Az idei évben kézzelfoghatóvá váltak a kiberfenyegetések hatásai. Közelről láthatjuk és érzékelhetjük, hogy nem csak a tengerentúli vállalatok működését megnehezítő vagy ellehetlenítő jelenségről van szó. A kibertámadás lehetősége és gyakorlata már itt van Európában és Magyarországon is. Bármelyik vállalat ajtaján bármikor kopogtathat. De jellegéből adódóan leginkább kopogtatás nélkül nyit ránk.

A világjárvány időszakában még inkább felértékelődött a kiberbiztonság, hiszen egyre több folyamat online történik. 2021-ben látszanak is az egyértelmű jelei annak, hogy a kiberkockázat egy valós és jelenlévő kockázat. Nézzünk három példát az idei évből.

Zsarolóvírusok itthon és külföldön

A Colonial Pipeline hackertámadás áldozata lett a tavasszal. A cég naponta mintegy 2,5 millió hordó benzint, gázolajat, repülőgép-üzemanyagot és egyéb finomított kőolaj-származékokat szállít 9 ezer kilométeres vezetékhálózatán, és összeköti a Mexikói-öböl partján fekvő finomítókat az USA déli és a keleti parti államaival. Az amerikai szövetségi nyomozóiroda információi szerint a kelet-európai DarkSide hackercsoport intézett zsarolóvírus támadást a Colonial ellen, amely napokra megbénította a cég működését, súlyos gondokat okozva ezzel a térség üzemanyag ellátásában. Sajtóértesülések szerint a cég végül ötmillió dollár (másfél milliárd forint) váltságdíjat fizetett ki, és hat nap után kezdte meg az üzemanyagvezeték-hálózat újraindítását.

Már itthoni példa az UNIX, a legnagyobb hazai autóalkatrész kereskedő esete. A céget március 30-án szintén zsarolóvírus támadás érte, amelynek hatására az áruház teljes rendszere leállt, nem tudta fogadni a megrendeléseket, szünetelt a kiszállítás, és a képviseleteit se tudta megnyitni. A cég minden érintett partnerét értesíteni kényszerült az adatvédelmi incidensről, annak valószínűsíthető következményeiről és azok orvoslásáról.

Ügyféladatok veszélyben

Szeptember elején pedig arról olvashattunk, hogy napokig állt az MKB-Euroleasing rendszere. Sajtóértesülések szerint a problémát hackertámadás okozta, ami miatt a teljes belső rendszert leállították. Állítólag a hackertámadás nem volt sikertelen, és ügyfelek adataihoz juthattak hozzá a támadók. Az ügyben a Készenléti Rendőrség Kiberbűnözés Elleni Főosztálya információs rendszer vagy adat megsértése gyanújával folytat eljárást.

Kibervédelem IT és biztosítási eszközökkel

Ezek az esetek húsbavágóan hívják fel a figyelmet a kiberbiztonság és a kibervédelem fontosságára. És ugye senki nem gondolja, hogy ilyen kaliberű cégek a kibertámadás előtt nem gondoltak arra, hogy számítástechnikai védelmet építsenek ki a megelőzés érdekében? Ugyanakkor feltörhetetlen informatikai rendszer nem létezik. Ezért a kellően gondos megelőző lépések közé tartozik, hogy gazdasági, nevezetesen biztosítási oldalról is felkészüljünk arra, hogy egy ilyen eset bekövetkezik. A kellő IT védelem mellett cyber biztosítással és adatvédelmi felelősségbiztosítással is szükséges enyhíteni a bekövetkező károkat. Ezek pedig lehetnek az eszközökben bekövetkező károk, a kieső bevétel, a felmerülő extra költségek és másnak okozott – mint például az adatbiztonság megsértéséből eredő - károk.

A Marsh, cyber biztosítási szakértőként nemzetközi tapasztalataira és partneri kapcsolataira építve kezeli a kiberkockázatokat, és segít felkészülni ügyfelei számára az egyik legnagyobb valószínűséggel bekövetkező, és beláthatatlan anyagi következményekkel járó veszélyre.

Szerző(k)

Eva Orban

Eva Csomor

Vice President

Placeholder Image

Csaba Németh

Vice President, Corporate Client Practice

  • Hungary