Skip to main content

Risk Danışmanlığı

İşletme liderlerinin; yenilikçi stratejiler, çözümler ve uzmanlığı bir arada kullanarak risk yönetimini bütünsel bir şekilde gerçekleştirmesi hiç olmadığı kadar önemlidir. Risk danışmanlığı uzmanlarımızın sağlayacağı destek, sizin için başarının anahtarı olabilir.

Günümüz ortamında risk yönetimi karmaşıktır. Pandemi, siber saldırı veya tedarik zincirinde aksaklıklar gibi küresel olaylar yalnızca işletmenizi ve çalışanlarınızı değil; müşterilerinizi, tedarikçilerinizi ve faaliyet gösterdiğiniz ekonomileri de etkilediğinde durum daha da zorlaşır.

Daha sık ortaya çıkan ve öngörülemeyen risklerle karşı karşıya olan liderler; üzerlerinde kurullar, yatırımcılar, müşteriler ve düzenleyicilerin baskısını hissediyor. Liderlerden, bu risklerin işletmenin kâr ve faaliyetleri üzerindeki etkilerini öngörerek bunları en aza indirme konusunda daha iyi bir iş çıkarmaları bekleniyor. Ancak günümüzde söz konusu olan risklerin tespit edilmesi, anlaşılması, ölçülmesi ve yönetilmesi daha zordur.

Marsh Advisory's Consulting Solutions, size maliyet tasarruflarının ötesine geçerek dayanıklılık inşa etmeye yardımcı olacak risk yönetimi stratejileri oluşturmak ve bunları uygulamak için gereken içgörüleri, engin teknik uzmanlığı ve küresel kaynakları sağlar.

Dünya çapında 40'tan fazla ülkede 800'den fazla risk, tazminat, güvenlik uzmanı ve sektöre özel uzman vardır. Bu sayede, sorunlara sizin bakış açınızdan yaklaşan ve mülkiyet, zaiyat, siber, stratejik, kurumsal risk yönetimi, kriz yönetimi ve daha fazlası gibi risk yönetiminin başlıca alanlarında kendini kanıtlamış olan deneyimli uzmanlara ulaşırsınız.

En mühim riskleri tespit etmenize, etkilerini ölçmenize ve güvenle ilerlemek üzere en iyi stratejileri belirlemenize yardımcı olması için sektör lideri veriler ve analizler kullanırız.

Yönetim danışmanlığı şirketlerinin aksine, tüm odak noktamız risktir. Bu nedenle, tespit etme ve değerlendirmeden finans, azaltma ve kayıp kurtarmaya kadar baştan sona risk yaşam döngünüze yönelik çözümler sunarız. Sonuç olarak, sigorta primleri ve tazminat talebi yönetiminde tasarruf etmenize, sağlık ve güvenlik uygulamalarını iyileştirmenize ve gelecekte sizi bekleyen durumlar için güvenle dayanıklılık inşa etmenize yardımcı olabiliriz.

Küresel SSS

Risk yönetimi karmaşık bir görev olabilir. Bunun yanı sıra ilgilenmeniz gereken çok sayıda gündem maddesi olduğunda bunu tek başınıza halletmek bunaltıcı olabilir. Risk danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak; sınırlı kaynakları olan, şirket içi uzmanlığı olmayan veya dışarıdan bir bakış açısına ihtiyaç duyan işletmeler için idealdir.

Bir risk yönetimi uzmanı işe aldığınızda, söz konusu riski değerlendirmek ve karşı karşıya olduğunuz riskleri hafifletmek ve azaltmak amacıyla ileriye yönelik stratejik bir plan belirlemek için ihtiyacınız olan araçlar konusunda doğrudan yardım almış olursunuz. Ayrıca, bir risk yönetimi danışmanı, kuruluşunuzdaki yükümlülükleri azaltmanıza yardımcı olacak tavsiyelerde bulunabilir.

Kısacası risk danışmanlığı hizmetleri, size sektörden bir uzmanla doğrudan çalışma fırsatı sunar. Uzmanlar size; faaliyetlerinizi, çalışanlarınızı ve kârınızı etkileyebilecek büyük veya küçük bir potansiyel sorun karşısında işletmenizi daha dayanıklı olacak şekilde hazırlamanız için gereken içgörüleri sağlayabilir.

Risk danışmanlığı hizmetleri sayesinde; risk değerlendirme ve yönetimine olan yaklaşımınızın, sektörünüzü ve zorluklarını anlayan uzmanlar tarafından geliştirilmiş en iyi uygulamalara ve kanıtlanmış metodolojilere dayalı olduğu konusunda içiniz rahat olabilir. Risk danışmanı, söz konusu riskleri daha iyi kavramanızı ve bu içgörüleri kendi lehinize kullanmanızı kolaylaştırabilir. Risk danışmanlığının olası birçok avantajından bazıları şunlardır:

 • Bilgiye dayalı kararlar alma: Risk danışmanı, işletmenizi etkileyebilecek türden riskleri anlar, sektörünüzü etkileyen en yeni risk trendlerini ve verileri araştırır. Ayrıca, risk azaltma, risk yönetimi stratejileri ve planları geliştirme konusunda deneyim sahibidir. Bu bilgiler, öngörülemeyen olaylara yönelik plan yapmak ve işletmenize en iyi risk yönetimi stratejileri konusunda önerilerde bulunmak için daha iyi bir pozisyonda olmanızı sağlar.
 • Risk hedeflerini ve stratejilerini etkili bir şekilde aktarma: Risk yönetimi ve azaltma, söz konusu sorun ve potansiyel çözüm hakkında konuşmakla başlar. Bir risk danışmanını işe almak, tüm ekibinizi aynı noktada buluşturan ve bir çözüm üretmek için birlikte çalışmayı kolaylaştıran dinamik bir gündeme dahil olmak anlamına gelir.
 • Üretkenliği artırma: Birçok risk departmanı daha az kaynakla daha üretken olmak zorunda kalıyor. Risk danışmanları, ekibinizin bir uzantısı gibi hareket edebilir ve iş ihtiyaçlarınıza göre büyüme veya küçülme olanağı sunar.
 • Faaliyetleri iyileştirme: Risk danışmanları; mevcut risk yönetimi süreçlerinizi denetleyebilir, verimsiz durumları tespit edebilir ve bunları kolaylaştırmak için planlar oluşturabilir.

Diğer avantajlar arasında uyumluluk gerekliliklerinin karşılanması, operasyonel iyileştirmelerin yapılması ve daha fazlası yer alır. 

Tanım olarak, risk yönetimi danışmanı; bir işletmenin risklerini değerlendiren, ihtiyaçlarına yönelik önerilerde bulunan ve önerileri uygulamak için kaynak sağlayan kişidir.

Marsh'ın risk danışmanları genellikle şu alanlarda faaliyet gösterir:

 • Mülkiyet yönetimi ve kayıp kontrolü
 • Değerleme hizmetleri
 • Tedarik zinciri
 • Düzenleme ve uyumluluk sorunları
 • Sağlık ve güvenlik danışmanlığı
 • Ergonomi
 • Kayıp önleme ve azaltma
 • Siber güvenlik
 • Kurumsal risk yönetimi
 • İş sürekliliği yönetimi
 • Kriz yönetimi
 • Tazminat talebi yönetimi