Skip to main content

Emlak

Mülk sahipleri, operatörler, yöneticiler ve geliştiriciler, gayrimenkulün dinamik dünyasında rekabet güçlerini korumak zorundalar. Marsh'ın risk yönetimi çözümleri, iddialı bir vizyona sahip şirketler için ideal destek sistemidir.

COVID-19 pandemisi nedeniyle insanların yaşam, çalışma, eğlenme ve etkileşim şekli önemli ölçüde değişti ve değişmeye devam edebilir. Emlak sahipleri, operatörler, yöneticiler ve geliştiriciler, başarı elde etmeye hazır bir konuma gelmek için iklim değişikliği ve teknoloji riskleri de dahil olmak üzere bu değişimlerin uzun vadeli sonuçlarına uyum sağlamalı ve odaklanmalıdır.

İşletmenizin yeni çevresel sorumluluklarla karşılaşmasından, daha talepkar kredi gereksinimleri ile boğuşmasından veya risk finansmanında alternatifleri değerlendirmesinden bağımsız olarak, sektörünüzü derinlemesine anlayarak risk yönetimi danışmanlarından tavsiye ve rehberlik alabilirsiniz.

Emlak şirketleri, gelecekteki risklere karşı daha dayanıklı olmanın yollarını bulmalıdır. Marsh'ın uzmanları, nerede olursanız olun karşılaştığınız özel zorluklara uygun yaklaşımlar bulmanıza yardımcı olmak için deneyimlerini kullanıyor.

Küresel SSS

Emlak sektöründe faaliyet gösterenlerin karşılaştığı belirli riskler, dünyanın her yerinde farklı derecelerde ve sürekli olarak mevcuttur. Bunlar, öngörülemeyen makroekonomik koşullara bağlı değer farklılıkları, doğal afetler, insan kaynaklı felaketler ve ani veya kademeli şekilde gerçekleşen mülk hasarları gibi risklerdir.

Toplumsal huzursuzluk, terör ve ekonomik istikrarsızlık gibi riskler Asya, Pasifik, Orta Doğu ve Güney Amerika bölgelerindeki çeşitli ülkeler de dahil olmak üzere belirli pazarlarda diğer pazarlara göre daha yaygındır.

Pazar riskinin bulunduğu bazı alanlar, bölgelerden ziyade gayrimenkulün belli başlı dikey pazarlarıyla ilgilidir. Örneğin, evden çalışma eğilimleri göz önünde bulundurulduğunda ticari ofis alan kiralama pazarına girmenin riskleri, talebin şu anda oldukça büyük olduğu üçüncü taraf lojistik alanının risklerinden farklıdır. Yatırımcılar riski değerlendirirken titiz olmalıdır.

Sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız mülkler için temel standartların (ör. yangın, dolu fırtınaları, hortumlar, rüzgar hasarı, vandalizm ve nakit olmayan iş varlıklarının çalınması için karşılıklar) ve olağan dışı durumların ötesine geçen bir koruma isteyebilirsiniz:

  • Şiddetli hava olayları (ör. sel, deprem, kasırga ve toprak kayması/çamur seli)
  • Nakit hırsızlığı
  • Kira geliri kaybı
  • Terör
  • Mali suçlar
  • Siyasi risk

Benzer şekilde, bir genel sorumluluk politikası ne kadar geniş kapsamlı olursa olsun işletmenizin menfaatlerini tamamen korumak için yeterli olmayabilir. Göz önünde bulundurmanız gereken ek sorumluluk hükümleri şunlardır:

  • Direktörler ve görevliler
  • Hatalar ve eksiklikler
  • Çevresel hasar
  • Yaralanma (siz ve çalışanlarınız açısından)

Bu sorunun yanıtı, büyük ölçüde sizin ve geliştirme firmanızın tasarladığı ve geliştirdiği mülkleri ne kadar süreyle kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

Örneğin, planınız mümkün olan en kısa sürede ticari binalar satmaksa belirli mülkiyet ve zayiat hükümleri muhtemelen sizden önce alıcıların sorumluluğu haline gelecektir. Bunun aksine siz, onlardan farklı biçimde inşaat sırasında oluşabilecek olası kazaların telafi edilmesine yönelik ayrıntılı inşaatçı risk kapsamına ihtiyaç duyarsınız.

Yelpazenin diğer ucunda, kendi iş kullanımınız için gayrimenkul geliştiriyorsanız mülklerinizin karşılaşacağı riskler kadar geniş kapsamlı bir sigorta ile bunu korumak faydalı olur.

Emlak piyasasında risk kaçınılmazdır. Konut veya ticari mülklerdeki çoğu geliştirici veya yatırımcı genel olarak riskin farkında olsa da, beklenmedik durumlar söz konusu olduğunda belirli riskleri gözden kaçırmak ve ardından kritik bir acil durum planı veya güvenlik ağı olmadan savunmasız yakalanmak olasıdır.

Marsh'ın uzmanlarıyla çalışmak, sizi hem beklenen hem sıra dışı tehlikelere daha etkili bir şekilde hazırlamaya yardımcı olacaktır. Emlak ekibimiz kapsamlı deneyim ve gerçek bir küresel bakış açısı sunar. Biz de kolaylaştırılmış ve özelleştirilmiş bir risk yönetimi çözümü bulmanıza yardımcı olmaya hazırız.